Experimenty v kroužku chemie

Další období jsme strávili, jak jinak, než chemickými pokusy. A že to byly pokusy zajímavé a atraktivní, jste se mohli přesvědčit i vy, pokud jste navštívili naši školu na Den otevřených dveří. Nacvičili jsme si pro tyto dny dva zajímavé programy.

První se nesl v duchu chemických kouzel a byl plný ohňů, barev, páry a pěny. K vidění byla přeměna vody ve víno – malý trik se zásadou, kyselinou a pH indikátorem. Dále výroba sloní zubní pasty – obrovské množství pěny, kterou můžete vytvořit z jaru rozkladem peroxidu vodíku. Předvedli jsme, že umíme vyrobit lektvar nezranitelnosti a nehořlavosti, takže naše ruce se ohněm nepopálily a nožem nezranily. Po vzoru alchymistů jsme přeměnili staré mince ve stříbrné a zlaté. Z kouzelné baňky byl vyvolán duch nebo vzniklo pět barev jen z jednoho roztoku.

Druhý program byl zaměřený na experimenty, které si člověk může vyzkoušet doma a nepotřebuje k tomu žádné speciální chemické látky. Přísady pro tyto pokusy se dají najít v každé kuchyni. Určitě se všem nejvíce hodil návod na výrobu hrnečku, který umí sám vařit nebo recepty na přípravu domácí modelíny či uklidňující olejové lampy. Ukázali jsme, jak se dají nafouknout balónky na narozeninovou oslavu, aniž byste se museli sami namáhat.

Kromě přípravy těchto programů jsme ještě stihli vyrobit hopíky, prskavky, ozdobit vánoční stromeček a než jsme se nadáli, už  je tu nový rok a nové pololetí. A jak budeme v tomto pololetí trávit  páteční odpoledne? Jak jinak, než chemickými pokusy.

Martina Fialková

Prohlášení o přístupnosti