Pozorování zatmění Slunce

V pátek 20. 3. 2015 naše škola pozorovala částečné zatmění Slunce. Některé třídy se svými vyučujícími vyrazily ven, jiné pozorovaly zatmění z oken učeben. Tento jev začal v 9.34 a skončil ve 12.01. Zatmění Slunce nastane, když se postaví Slunce, Měsíc a Země za sebe v tomto pořadí. Všichni žáci pozorovali zatmění Slunce přes svářečská skla, brýle určené na pozorování zatmění nebo diskety, jinak by došlo k poškození zraku.netopýr

V naší třídě 2. C paní profesorka Marta Bechyňová předváděla promítání zatmění Slunce pomocí principu dírkové komory. Průchodem světla skrz malý otvor v papíru se promítl převrácený obraz Slunce na druhý papír. Všichni pozorovali tuto podívanou s obrovským úžasem. Celé pozorování nám zabralo něco kolem jedné a půl hodiny. V 10.47 bylo zakryto zhruba 74 % celého Slunce. V tu chvíli se najednou mírně setmělo, jako by byly husté černé mraky, ale nebe bylo jasné. Poté začal Měsíc opět ustupovat a Slunce odhalovat.netopýr

Tohoto úkazu, kdy bude Slunce zakryto z tak velké části, se v České republice dočkáme opět až 12. 8. 2026. Měsíc zakryje 89 % Slunce před jeho západem! Bude však nutné se vydat na západ Čech, neboť na východě území nastane maximální fáze již pod obzorem.

Děkujeme všem profesorům za to, že nám umožnili vidět tento zajímavý přírodní úkaz.

Anna Šťastná a Jakub Semrád, 2. C

 

Prohlášení o přístupnosti