Přednáška o umělé inteligenci
Dne 12. května 2025 proběhla pro studenty Gymnázia Vlašim přednáška od Prof. RNDr. Pavla Surynka, Ph.D. o základních principech a historii umělé inteligence. Profesor Surynek vyučuje na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze a tématem umělé inteligence a robotiky se již několik let zabývá.
Přednáška byla velmi poutavá a jejím obsahem bylo mimo jiné následující sdělení:
Umělá inteligence (UI) označuje obor informatiky, který se zabývá tvorbou systémů schopných vykazovat chování, které by bylo považováno za inteligentní, pokud by ho vykazoval člověk. Patří sem například schopnost učit se, plánovat, řešit problémy, porozumět přirozenému jazyku nebo vnímat okolní prostředí.
První myšlenky na „inteligentní stroje“ sahají až do starověku, například do řeckých mýtů o mechanických bytostech. Z hlediska vědeckého a technického vývoje však počátky UI spadají do 50. let 20. století.
V roce 1956 proběhla na Dartmouth College konference, kterou mnozí považují za zrod UI jako vědecké disciplíny. Klíčovými postavami byli John McCarthy, který termín „artificial intelligence“ (umělá inteligence) poprvé použil, dále Marvin Minsky, Allen Newell a Herbert A. Simon.
Zajímavé bylo též téma inteligentních agentů, což jsou stroje nebo programy, které pomocí senzorů vnímají své okolí, umělá inteligence jej zpracuje a pak pomocí efektorů své okolí ovlivňují. Typickými příklady inteligentních agentů jsou třeba NPC postavy z počítačových her nebo samořídící auta.
Pan Profesor Surynek hostuje na naší škole často a těšíme se na jeho další přednášku.
Barbora Slavíková a Michal Habermann, 6.C