Prosinec 2018

Prosincové téma bylo „chemie a barvy“. To je i téma letošního ročníku týmové experimentální soutěže Chemquest, které bychom se rádi zúčastnili. Když se řekne chemie a barvy, vybaví se mi různé barvy indikatorového papírku v různém prostředí pH, anebo chromatografie. Oboje jsme si v prosinci vyzkoušeli.

A tak jsme měli jedno prosincové páteční odpoledne k dispozici chemický bar se všemožnými látkami, se kterými se můžeme běžně setkat v našem každodenním životě. Tyto látky nebyly ale k ochutnání, nýbrž k experimentování. Měřili jsme jejich pH pomocí UIP (univerzálních indikátorových papírků) a potom je seřadili dle barevné stupnice od nejkyselejších až po nejsilnější zásadu.

Zajímavým zjištěním určitě také bylo, že černá barva z fixu je složena z dalších barev, jako je růžová, fialová a modrá. To lze dokázat pomocí metody zvané chromatografie.

A jaké barvy používali k malování středověcí malíři? Připravovali si například vaječné tempery, tak jako my. Je k tomu potřeba vaječný žloutek jako pojivo a potom různá přírodní barviva, například z červené řepy, borůvek, kávy či zelených rostlin.

Poslední kroužek v letošním roce 2018 jsme oslavili výrobou chemické limonády a bengálskými ohni.