Měsíční archivy: Červen 2017

II. STŘEDOŠKOLSKÉ MISTROVSTVÍ ČR V POŽÁRNÍM SPORTU

Ve dnech 20. a 21. 4. 2017 proběhl ve sportovním areálu Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích 2. ročník Středoškolského mistrovství ČR v požárním sportu (disciplíny – běh na 100 m s překážkami, štafeta 4 x 100 m, požární útok a výstup do 4. patra cvičné věže), když se mistrovství zúčastnila především družstva (bylo přihlášeno 10 družstev žen a 23 družstev mužů), mohla jsem se soutěže zúčastnit jako jednotlivec. Mými disciplínami, ve kterých jsem mohla soutěžit, byl běh na 100 m s překážkami a výstup do 4. patra cvičné věže (ženy).

První disciplínou byl běh na 100 m s překážkami a nejprve se představili muži. Zde zvítězil Patrik Klingl s časem 16,41 s. Jako druhé přišli na řadu ženy. I zde byli výsledky velmi pěkné a těsnější než u mužů. Vítězkou se stala Kamila Krejčí s časem 17,79 s (druhý pokus 18,00 s), na druhém místě skončila Lucie Tůmová s časem 17,79 s (druhý pokus 18,10 s) a já jsem si doběhla pro třetí místo časem 18,31 s.

Moje druhá disciplína byl výstup do 4. patra cvičné věže. V této disciplíně naopak nejprve soutěži ženy a pak teprve muži. Já jsem skončila na prvním místě s časem 8,2 s (druhý pokus 8,39 s), těsně druhá skončila Kamila Krejčí 8,4 s (druhý pokus 8,36 s) a na třetím místě skončil Nikola Polová s časem 8,56 s (druhý pokus 10,35 s).

Nejlepší družstvo žen a mužů a nejlepší jednotlivec z řad mužů i žen (součet pořadí v běhu na 100 m s překážkami a výstup do 4. patra cvičné věže) postoupili na Akademické mistrovství ČR v požárním sportu konané v Ostravě.

Kateřina Škvorová, septima, Gymnázium Vlašim

Robosoutěž 2017

Dne 28. 4. 2017 se na půdě ČVUT v Praze konala Robosoutěž pro 2. stupeň základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Celkem se jí zúčastnilo 64 tříčlenných týmů.

Úkolem každého týmu bylo sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu a to co možná nejlépe.

Zadáním úlohy byla „Střelnice“. Cílem úlohy bylo sestavit a naprogramovat robota tak, aby samostatně bez jakékoliv další pomoci (ovládání robota pomocí hlasu, bluetooth či jiných komunikačních kanálů ) sebral z vyznačených „skladů“ na hracím hřišti co nejvíce barevných míčků a umístil (vystřelil) je do cílových oblastí „terče“ s různým bodovým ohodnocením. Pro snazší orientaci na hracím hřiště měl robot k dispozici naváděcí černé čáry. Úkol byl tedy tentokrát dost obtížný.

Naši školu jely reprezentovat 3 týmy. Za tým Piraňa soutěžili Aleš Forejt, Zdeněk Seidl a Matěj Zelingr, za tým Pussy destroyers Richard Mládek, Václav Káninský a Josef Hejný. Poslední dívčí tým Chill grills ve složení Adéla Smržová, Michaela Slaninová a Šárka Hromasová měl jet původně jako náhradní, což se změnilo těsně před soutěží, takže děvčata již nestačila robota dokončit. Nakonec tedy jela na soutěž podporovat své spolužáky.

Naši studenti konstrukci svých robotů věnovali spoustu svého volného času a získali při tom mnoho užitečných informací.

Přesto, že se našim týmům nepodařilo postoupit do dalšího kola, odnesly si spoustu nápadů a zkušeností do dalších kol Robosoutěže.

Ing. Marta Bechyňová,

Josef Hejný, Richard Mládek, Václav Káninský kvarta

Úspěch fotbalistů z Gymnázia Vlašim

Dne 16. 5. 2017 jsme jeli na krajské kolo středních škol ve fotbale do Poděbrad. Věděli jsme, že zde bude mnoho silných týmů. Ve skupině jsme potkali soupeře z Mladé Boleslavi a z Příbrami. Oba celky patřily ke kvalitním protivníkům. Ve skupině jsme nakonec skončili první se ziskem 4 bodů a postoupili jsme do semifinále,kde jsme narazili na Gymnázium Brandýs nad Labem. Po hladkém vítězství 4:0 nás čekalo ve finále opět mužstvo z Mladé Boleslavi. I po prohře ve finálovém zápase jsme odjížděli spokojení, neboť jsme postoupili do kvalifikace na republikové kolo. Za dva týdny jsme opět jeli do Poděbrad. Čekali nás zde soupeři z Liberce a Hradce Králové. První zápas s Libercem jsme smolně prohráli 7:4, i když jsme v druhém poločase předváděli mnohem kvalitnější výkon než Liberec a sahali po vyrovnání. Ve druhém zápase s Hradcem Králové jsme i přes velkou snahu nedokázali zvítězit.

V zápasech jsme předváděli​ kvalitní výkony a doufáme, že se nám bude dařit i v příštím roce. Také děkujeme všem sponzorům, jelikož bez jejich podpory bychom na tento turnaj nejeli.

Pro Gymnázium Vlašim zpracovali Martin Sklenička a Adam Lupač, 5.C

Detektivem v přírodě

Detektivem v přírodě – tak zní téma letošního 51. ročníku biologické olympiády. Do krajského kola této soutěže se probojovaly dvě studentky Gymnázia ve Vlašimi – ve starší kategorii Alžběta Vorlová a v mladší kategorii Eliška Kucharčíková. Oběma patří gratulace k jejich úspěšnému postupu do kraje a Bětce ještě ke krásnému 4. místu. Letošní úkoly byly zaměřeny na tzv. pobytová znamení, která jsou dokladem mnohdy skrytého života živočichů. Soutěž se skládá ze tří částí: z teoretického testu, poznávání rostlin a živočichů a z laboratorní práce. Součástí soutěže je i vypracování samostatné výzkumné práce na zadané téma. Všichni účastníci získali nejen mnoho přírodovědných znalostí, ale zejména praktických zkušeností a dovedností.

Alžběta Vorlová, Martina Fialková, Gymnázium Vlašim

Poděkování za „plyšáky“

Dobrý den,

konečně jsem se dostala k tomu, že nasbírané plyšáky se mi povedlo odvézt na hasičskou stanici Jinonická, Praha 5, kde si je převzal jeden z hasičů – pan Aleš Filip.

Tyto plyšáky hasiči používají při výjezdech, kde jsou bohužel účastníky nehod i děti, kterým na uklidnění a odvedení pozornosti dávají právě plyšáky.

Na začátku roku dostávají všechny stanice přiděleno 30 plyšáků – soptíků, ale to prý mají většinou již touto dobou rozdáno.

Proto za všechny Vámi nasbírané plyšáky byl moc rád a velice děkuje Gymnázium Vlašim.

I já velmi děkuji, že se gymnázium Vlašim do této mé akce zapojila a společně jsme si mohli doma udělat malý pořádek a zároveň tím udělali super věc – pomohli druhým.

Děkuji moc a přeji hezký a klidný konec školního roku a fajn prázdniny.

Petra Matznerová

Úspěšný ChemQuest 2017

Do celostátního finále letošního 5. ročníku chemické experimentální soutěže ChemQuest byl vybrán soutěžní tým z Gymnázia Vlašim ve složení Jiří Machyán a Linda Průšová. Vybojovali krásné 3. místo.

Letošním tématem pro kategorii středních škol bylo Chemie a světlo. Úkolem týmu je navrhnout a zrealizovat chemický experiment na zadané téma. Dále prezentovat tento experiment před spolužáky. Oproti uplynulým ročníkům bylo letos podmínkou účasti v soutěži také natočit a sestříhat krátké video. Měli jsme obrovskou radost, když náš tým porota vybrala do finále, které se konalo na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Podařilo se jim zaujmout porotu i odpovědět na všetečné otázky zástupců VŠCHT a Akademie věd. Kromě zkušeností v experimentování či dovedností při prezentaci si Jirka s Lindou odnesli trofej v podobě vybroušené kuželové baňky, diplomy, věcné ceny a také finanční odměnu v podobě poukázky. Další výhrou v soutěži byla finanční odměna na nákup školních pomůcek do chemické laboratoře.

Gratuluji ke skvělému umístění a ostatní se mohou příští rok v lednu přidat.